W 2023 roku weszła w życie ustawa wprowadzająca do polskiego porządku prawnego instytucję fundacji rodzinnej. Fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia dla beneficjentów tej fundacji, którymi przede wszystkim są członkowie rodziny fundatora (założyciela fundacji). Poza gromadzeniem mienia, fundacja rodzinna zajmuje się również zarządzaniem tym mieniem oraz spełnianiem świadczeń na rzecz beneficjentów. Co istotne beneficjantem fundacji rodzinnej może być również jej założyciel, czyli fundator.

 

Nowa instytucja polega przede wszystkim na przekazaniu majątku rodzinnych firm do fundacji rodzinnej. Celem takiego działania jest strzeżenie majątku rodzinnego przed podziałem i rozdrobnieniem czy niekontrolowanym zbyciem, jak również ułatwienie jego pomnażania. Poza tym, fundacja ma zabezpieczać beneficjentów, np. poprzez umożliwienie czerpania korzyści przez osoby wskazane przez fundatora.

 

Fundacja rodzinna ma pomagać przedsiębiorcom w gromadzeniu rodzinnego majątku, a co za tym idzie – zatrzymać kapitał w rodzinie na kolejne pokolenia.  Zgodnie z założeniami ustawodawcy, fundacja rodzinna ma działać jak skarbiec rodzinny tj. zapewniać rodzinie środki finansowe, a przy tym realizować wizję fundatora i dbać o wartości przyjęte przez niego w biznesie.

 

Założenie fundacji rodzinnej może nieść za sobą określone korzyści podatkowe.

 

W ramach oferty naszej Kancelarii możemy zaproponować:

  • Pełne wsparcie oraz doradztwo prawne i prawno-podatkowe przy zakładaniu fundacji rodzinnych;
  • Kompleksowa obsługa prawna fundacji rodzinnych, w tym m. in. przygotowywanie dokumentów niezbędnych do bieżącego funkcjonowania fundacji rodzinnej tak jak protokoły z posiedzeń organów;
  • Analiza prawna i prawno-podatkowa aspektów związanych z funkcjonowaniem fundacji rodzinnych.