Wynajem mieszkania w kosztach podatkowych

Przedsiębiorcy często mierzą się z dylematem, czy poszczególne ponoszone przez nich wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym, a przez to zmniejszyć wysokość należnego podatku. Kwestię tę już kilkukrotnie poruszaliśmy w artykułach publikowanych na naszej stronie internetowej. Dziś przedstawimy zagadnienie szczególnie interesujące dla osób, które świadczą usługi poza miejscem swojego zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej i w związku z tym wynajmują mieszkanie w innym miejscu. Zagadnienie to rzeczywiście może budzić wątpliwości, ponieważ z jednej strony mieszkanie służy co do zasady celom osobistym podatnika, lecz z drugiej strony – pobyt w danej miejscowości może wiązać się z koniecznością załatwiania spraw służbowych.
Z pytaniem tym zmierzył się Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 5 kwietnia 2024 r. (znak: 0112-KDIL2-2.4011.225.2024.2.MW). Interpretacja została wydana na wniosek podatniczki, która, świadcząc usługi wspomagające transport, od czasu do czasu musi stawić się w ciągu jednej godziny w innym mieście oddalonym od miejsca zamieszkania (i jednocześnie stałego miejsca prowadzenia działalności) o ponad 300 km. Oczywistym jest, że nie jest możliwe pokonanie tak dużej odległości w ciągu godziny, dlatego wnioskodawczyni – wiedząc o tym z wyprzedzeniem – wynajmuje mieszkanie w mieście, gdzie jest zobowiązana się stawić. Zdaniem podatniczki, wydatki związane z wynajmem mieszkania stanowią koszt podatkowy.
Organ podatkowy zgodził się z tym stanowiskiem, wskazując: „Skoro wynajem mieszkania jest niezbędny w celu uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej, to wydatki poniesione z tego tytułu, jako niemające charakteru wydatków osobistych, spełniają przesłanki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
Zwracam jednak uwagę na konieczność właściwego udokumentowania wskazanych we wniosku wydatków. Zgromadzone dowody nie mogą się ograniczać wyłącznie do dowodów stwierdzających jedynie wysokość poniesionych przez Panią wydatków z tytułu wynajmu mieszkania. Niezbędnym jest bowiem posiadanie dowodów świadczących o wykonanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługach wymagających pobytu w miejscowości, w której Pani wynajęła mieszkanie, umożliwiających w sposób bezsporny ustalenie związku przyczynowego poniesionych wydatków z uzyskanymi przychodami, a ponadto potwierdzających racjonalność poniesionych wydatków”.
Z treści interpretacji wynika zatem wprost, że jeżeli wynajem mieszkania jest niezbędny w celu uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej, to wydatki poniesione z tego tytułu, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Należy jednak odpowiednio udokumentować wydatki oraz fakt prowadzenia działalności gospodarczej w miejscowości, gdzie zlokalizowane jest wynajmowane mieszkanie.
Uważamy, że analogiczne zasady będą miały zastosowanie przy wynajmowaniu domu.
To ważne rozstrzygnięcie, należy jednak pamiętać, że interpretacja indywidualna – jak sama nazwa wskazuje – jest wiążąca jedynie dla wnioskodawcy. Jeżeli mamy podobne wątpliwości, warto samemu złożyć taki wniosek (zwłaszcza, że każda sytuacja jest nieco odmienna i może być inaczej oceniona przez organ podatkowy).
Nasza Kancelaria świadczy dla Klientów kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, włączając w to m. in. prawo podatkowe. Oczywiście, w ramach świadczonych przez nas usług, możemy dla Państwa przygotować wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w opisanej powyżej, bądź innej sprawie.
W kontekście świadczenia usług poza miejscem działalności gospodarczej należy także zasygnalizować, że przedsiębiorca ma możliwość zaliczania do kosztów podatkowych kwoty diety z tytułu podróży służbowej. Zagadnienie to zostanie szerzej rozwinięte w jednym z kolejnych artykułów. Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych [Facebook i Instagram], gdzie na bieżąco informujemy o pojawiających się na stronie artykułach.