Wakacje składkowe dla przedsiębiorców
Dnia 7 czerwca 2024 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza oczekiwane przez wielu przedsiębiorców rozwiązanie polegające na wprowadzeniu tzw. „wakacji składkowych”.
Zgodnie z wprowadzonymi przez nowelizację art. 17a oraz 17b ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, jednoosobowy przedsiębiorca raz w roku na swój wniosek będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z opłacenia należnych składek na jego własne obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, za wskazany we wniosku miesiąc kalendarzowy.
Z uprawnienia tego może skorzystać przedsiębiorca, który:
1) w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (zwolnienie dotyczy jednak jedynie samego przedsiębiorcy, a nie pracowników/zleceniobiorców czy osób współpracujących);
2) jego przychód z tytułu działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 2 lat nie przekroczył równowartości w złotych 2 milionów euro rocznie;
3) w danym roku oraz w roku poprzednim nie wykonywał działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy,
4) w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zwolnienie dotyczy także ubezpieczenia chorobowego, jeżeli dany przedsiębiorca mu podlega.
W okresie korzystania ze zwolnienia przedsiębiorca ma prawo wykonywać działalność gospodarczą i wystawiać faktury. Wakacje składkowe nie będą miały także wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego ani na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych.
Ustawa wejdzie w życie 1 listopada bieżącego roku. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą już mogli skorzystać z tego rozwiązania w odniesieniu do składek za grudzień, płatnych w styczniu 2025 r. Korzyść z przyjętego rozwiązania niweluje jednak niestety spodziewana podwyżka składek ZUS, która ma wynieść ponad 150 zł miesięcznie (prawie 10%).
Należy również pamiętać, że „wakacje składkowe dla przedsiębiorców” niestety nie obejmują składek na ubezpieczenie zdrowotne.