Usługi dietetyczne, a zwolnienie z VAT
![](https://kancelariasura.pl/wp-content/uploads/2024/07/dieta-a-VAT-scaled.jpeg)
Na przestrzeni ostatnich lat usługi dietetyczne, a w szczególności tzw. „coaching żywieniowy” korzystał ze zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego od podatku od towarów i usług (VAT), jako wykonywany w ramach szeroko rozumianej opieki medycznej, bez względu na to, komu dana usługa była świadczona.
Za „coaching dietetyczny” uznaje się doradztwo dietetyczne, w tym doradztwo on-line osobom chorym i zdrowym oraz leczenie dietetyczne obejmujące ochronę, poprawę i leczenie zdrowia pacjentów/usługobiorców.
Zwolnienie z podatku VAT przysługiwało w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 19) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej jako „ustawa o VAT”), zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów przez lekarza i lekarza dentystę (a), pielęgniarki i położnej (b), zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (c) oraz zawodu psychologa (d).
W myśl przywołanego przepisu, osoba wykonująca zawód medyczny to osoba uprawniona na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.
Pojęcie „osoba wykonująca zawód medyczny” obejmuje zarówno osoby wykonujące zawody, których status jest określony ustawowo, jak i zawody, które nie mają na gruncie obowiązującego prawa takiego uregulowania.
Mimo że zawód dietetyka nie został objęty unormowaniem odrębnych aktów prawnych, to jednak istnieją przepisy określające m.in. zasady jego wykonywania, zasady związane z uzyskiwaniem kwalifikacji do wykonywania zawodu, zasady i formy wykonywania zawodu, które wskazują, że osoba, posiadająca wyższe wykształcenie w zakresie dietetyki, jest osobą uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobą legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie medycyny. Przykładem takiego aktu prawnego jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2023 roku w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, który w załączniku, na poz. 67 wymienia dietetyków.
Do tej pory organy podatkowe, w tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydawanych interpretacjach indywidualnych [np. interpretacji z 26 maja 2023 roku (nr 0112-KDIL3.4012.240.2023.1.NW] uznawał usługi polegające na udzielaniu przez dietetyków porad dietetycznych on-line za pośrednictwem Internetu za prawidłowe w zakresie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT. – co ciekawe, odmiennie od stanowiska Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w wyroku z 4 marca 2021 r. uznał, że coaching żywieniowy nie jest zwolniony z VAT, jeżeli nie jest świadczony w celu terapeutycznym (leczniczym).
Trybunał uznał, że ze zwolnienia z VAT mogą korzystać tylko te usługi, które nastawione są na cel terapeutyczny lub profilaktyczny, a nie tylko ekspercki lub doradczy.
Stanowisko Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej uległo jednak zmianie.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 8 lipca 2024 r., znak: DOP7.8101.34.2024.FMLM – stanowiącym zmianę uprzednio wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 22 października 2020 r., znak: 0114-KDIP4-2.4012.407.2020.1.AS, uznał, że prawidłowe jest zastosowanie zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT, dla świadczonych usług polegających na udzielaniu porad dietetycznych on-line za pośrednictwem Internetu osobom z problemami zdrowotnymi w celu poprawy stanu zdrowia. Za nieprawidłową uznał sytuację, umożliwiającą zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT, dla świadczonych usług polegających na udzielaniu porad dietetycznych on-line za pośrednictwem Internetu osobom zdrowym w celu profilaktyki zachorowań.
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej czynności, których celem nie jest ochrona zdrowia, nie mogą być uznane za świadczenia opieki medycznej i nie mogą podlegać zwolnieniu z VAT-u. Organ uzasadnił swoje stanowisko w następujący sposób:
Warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19) lit. c) ustawy o VAT jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek tj. 1) usługa ma służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia osoby chorej, 2) a podmiotem świadczącym tą usługę ma być podmiot leczniczy (lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, psycholog) lub podmiot w rozumieniu ww. art. 2 ust. 1 pkt 2) ustawy o działalności leczniczej, bądź inny podmiot wykonujący te usługi na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza.
Z powyższych przepisów wynika, że zwolnieniu od podatku VAT podlegają usługi opieki medycznej, które spełniają określone warunki – służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz świadczone są przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę podmioty.
Powyższe zwolnienie ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie od podatku nie znajduje aktualnie zastosowania.
Dodatkowo, warto również zaznaczyć, że w ocenie organów podatkowych (patrz m. in. pismo z 2 września 2022 roku wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT1-1.4012.353.2022.6.MGO), ze zwolnienia nie korzysta świadczenie usług w postaci sprzedaży gotowych jadłospisów, poradników dietetycznych i przepisów w formie e-booków oraz sprzedaży poradników i szkoleń w formie gotowych nagrań i nagrań audio. Brak zwolnienia jest tutaj argumentowany brakiem możliwości oceny stanu zdrowia konkretnego pacjenta w celu postawienia prawidłowej diagnozy oraz zaproponowania odpowiedniego, dostosowanego do wymogów konkretnej osoby postępowania terapeutycznego. Usługi te nie posiadają zatem waloru usług służących profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
Przywołana zmiana interpretacji indywidualnej dotyczyła jednego, konkretnego podatnika. Nie ma pewności, czy nowy pogląd Dyrektora KAS nabierze charakteru powszechnego oraz czy Dyrektor KAS zdecyduje się zmieniać inne interpretacje podatkowe wydawane dla dietetyków. Niewątpliwie przywołane powyżej pismo Dyrektora KAS może powodować wśród dietetyków niepewność czy podlegają zwolnieniu od podatku VAT. W tych okolicznościach, osoby wykonujące zawód dietetyka powinny rozważyć przeprowadzenie analizy prawno-podatkowej świadczonych przez siebie usług pod kątem podlegania zwolnieniu z podatku VAT, a w przypadku ewentualnych wątpliwości, złożenie wniosku o wydanie interpretacji podatkowych. O tym dlaczego warto wnioskować o wydanie interpretacji podatkowych pisaliśmy tutaj.
Niezależnie od powyższego, należy wspomnieć, że cześć dietetyków może korzystać z podmiotowego zwolnienia VAT dla małych firm. Limit zwolnienia podmiotowego w VAT wynosi 200 000 zł. Podatnicy, których obroty ze sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczą wskazanego limitu mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT.