Kasowy PIT
Od 1 stycznia 2025 roku nowym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest możliwość wyboru kasowego rozliczenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów. W metodzie kasowej przychód powstaje w dacie uregulowania należności, zaś koszt uzyskania przychodu można potrącać po dokonaniu zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę. Oznacza to, że podatek będzie do zapłaty wtedy, gdy podatnik sam otrzyma zapłatę od kontrahenta.
Niezależnie od powyższego, po upływie dwóch lat podatnik będzie obowiązany rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeżeli nie otrzyma od kontrahenta zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę. Termin ten liczy się od dnia wystawienia faktury. Wyjątek dotyczy również odpisów amortyzacyjnych. Podatnik może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli jeszcze podatnik nie zapłacił, np. za środek trwały, od którego dokonuje tych odpisów.
Metoda kasowa jest dostępna zarówno dla rozliczających się według skali podatkowej, stawką liniową oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Jakie trzeba spełniać warunki aby móc skorzystać z metody kasowego rozliczania podatku dochodowego?
Podatnik może rozliczać PIT metodą kasową, jeśli spełnia następujące warunki:
- Przychody podatnika z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły równowartości 1 000 000 zł oraz
- Podatnik w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie prowadzi ksiąg rachunkowych oraz
- Podatnik złoży naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze metody kasowej do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności.
Z tego rozwiązania mogą korzystać podatnicy osiągający przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie. Samodzielne prowadzenie działalności oznacza, że prawa do kasowego PIT nie mają osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej.
Metoda kasowa rozliczania przychodów ma zastosowanie wyłącznie do przychodów, które wynikają z transakcji między podatnikiem, a przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz są udokumentowane fakturami wystawionymi w terminach określonych zgodnie z odrębnymi przepisami.
W przypadku wyboru metody kasowej rozliczania przychodów, podatnik jest obowiązany stosować tę metodę przez cały rok podatkowy.
Jeżeli jednoosobowy przedsiębiorca nie zdecyduje się na wybór metody kasowej rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych lub nie spełnia warunków do jego stosowania, będzie się rozliczał według metody memoriałowej. W tej metodzie przychód powstaje w dacie wystawienia faktury, wykonania usługi lub wydania towaru, niezależnie od tego, czy przedsiębiorca otrzymał należną mu zapłatę. W konsekwencji przedsiębiorca niejednokrotnie musi zapłacić podatek od dochodu, którego jeszcze faktycznie nie otrzymał.