INTERPRETACJE PODATKOWE – CZYM SĄ I CZY WARTO WNIOSKOWAĆ O ICH WYDANIE?
Prawo podatkowe uznawane jest za jedną z najbardziej skomplikowanych gałęzi prawa. Przepisy podatkowe często się zmieniają, są coraz bardziej rozbudowane i coraz mniej czytelne. Od lat, w raportach International Tax Competitiveness Index (ITCI) przygotowanych przez Tax Foundation, polski system podatkowy uznawany jest za jeden z najbardziej skomplikowanych wśród państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Powyższe skutkuje tym, że podatnicy wielokrotnie mają wątpliwości związane z prawidłowym zastosowaniem regulacji podatkowych.
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, przewiduje możliwość skorzystanie z pomocy Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji przepisów prawa podatkowego. Przepisy rzeczonej ustawy, a konkretnie art. 14b i następne, przewidują instytucję interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.
Indywidualne interpretacje wydawane są na wniosek podatników, które składa się na formularzu ORD-IN. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej należy m. in. w sposób wyczerpujący opisać zaistniały stan faktyczny (albo zdarzenie przyszłe) oraz przedstawić pytania skierowane do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Dodatkowo, wniosek powinien zawierać własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.
Od takiego wniosku ponosi się opłatę w wysokości 40 zł za opis każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Jeśli we wniosku przedstawiono kilka stanów faktycznych albo zdarzeń przyszłych, należy uiścić opłatę za opis każdego z nich.
Interpretacja indywidualna, co do zasady, powinna być wydawana nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. W treści wydawanej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawia ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny, stwierdzając, czy stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego jest prawidłowe.
Co istotne, jeżeli podatnik nie zgadza się z treścią wydanej interpretacji, może złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Pojawia się zatem pytanie, czy warto występować o wydanie interpretacji indywidualnych prawa podatkowego?
Naszym zdaniem, jeżeli planujemy jakąś czynności, a nie mamy pewności co do jej skutków podatkowych, w pełni uzasadnionym jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego. W wydanej interpretacji podatnik poznaje stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Poza tym, otrzymując interpretację podatkową przepisów prawa podatkowego podatnik zyskuje ochronę w razie ewentualnej kontroli organów skarbowych, która polega na tym, że zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą, stwierdzeniem jej wygaśnięcia lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy. Oznacza to, że jeśli w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej urząd skarbowy albo urząd celno-skarbowy nie uwzględni interpretacji podatkowej, do której stosuje się podatnik, nie będzie ponosił on negatywnych konsekwencji.
Dokładny zakres ochrony podatnika jest uzależniony od momentu wydania indywidualnej interpretacji podatkowej:
- jeżeli interpretacja została doręczona podatnikowi przed wystąpieniem skutków podatkowych, ochrona obejmuje odpowiedzialność karną skarbową, zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku i odsetek od zaległości podatkowych;
- jeżeli interpretacja została doręczone podatnikowi po wystąpieniu skutków podatkowych, ochrona jest ograniczona do odpowiedzialności karnej skarbowej oraz odsetek od zaległości podatkowych, ale nie obejmuje już zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku.
Należy jednak pamiętać, że aby móc skorzystać z opisanej ochrony, wniosek o wydanie interpretacji podatkowej powinien zostać prawidłowo skonstruowany. Należy dokładnie i wyczerpująco przedstawić stan faktyczny/zdarzenie przyszłe oraz precyzyjnie skonstruować pytania. Naturalnie, nasi prawnicy reprezentują Klientów jako pełnomocnicy w sprawach o wydanie interpretacji indywidualnych prawa podatkowego.