CATERING DLA PRACOWNIKÓW I WSPÓŁPRACOWNIKÓW KOSZTEM UZYSKANIA PRZYCHODU

16.10.2024r

Stanowisko organów podatkowych w sprawie rozliczania przez przedsiębiorców wydatków na poczęstunek (catering) od wielu lat jest niejednolite, ulegało i wciąż ulega zmianom. Od pewnego czasu, widoczna była tendencja uznawania przez Krajową Administrację Skarbową, za koszty uzyskania przychodów tych wydatków, które dotyczą tylko pracowników. Organy podatkowe potwierdzały, że wydatki na poczęstunek dla pracowników zwiększają wydajność pracy. Natomiast wydatki przedsiębiorców względem osób współpracujących na zasadzie umów cywilnoprawnych z przedsiębiorcą, nie mają związku z przychodami firmy.

 

Przedstawione stanowisko, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentował w Interpretacji Indywidualnej z dnia 12 września 2020 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.119.2020.1.AM.

 

Stanowisko to uległo jednak zmianie. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 11 października 2024 r., znak: DOP4.8221.8.2021.CPXV, postanowił z urzędu zmienić ww. interpretację.

 

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy (spółki z o.o.), który pytał o rozliczenie usług gastronomicznych dla swojego personelu, gdzie część osób to pracownicy, a część to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, z którymi zawarto umowy cywilnoprawne.

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 11 października 2024 r., znak:  DOP4.8221.8.2021.CPXV stwierdził, że: „Wydatki na zakup artykułów spożywczych opisanych w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, zarówno w zakresie, w jakim dotyczą „pracowników”, jak i „współpracowników” spełniają przesłanki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Należy również wskazać, że wydatki na artykuły spożywcze ponoszone przez spółkę nie znajdują się w zamkniętym katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy CIT. W szczególności przedmiotowe wydatki nie mogą zostać uznane za koszty reprezentacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.”

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał zatem rację wnioskodawcy potwierdzając, że kosztem uzyskania przychodów mogą być zarówno wydatki na poczęstunek dla pracowników, jak i współpracowników.

 

Zmiana stanowiska Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej to dobra wiadomość dla wielu przedsiębiorców. Wydatki na catering mają bowiem pozytywny wpływ na stworzenie odpowiednich warunków do wykonywania obowiązków służbowych nie tylko przez pracowników, ale również przez współpracowników.